O nas
Z historii przedszkola
Przedszkole nr 28 jako samodzielna placówka funkcjonuje od września 1990r. Wcześniej, od 1981 roku, było Filią zlikwidowanego Przedszkola nr 1 w Opolu. W roku 1993 do Przedszkola przyłączono oddział „bezglutenowy” likwidowanego Przedszkola nr 57, do którego uczęszczały dzieci wymagające specjalistycznej diety zdrowotnej.
Przedszkole dzisiaj
Jesteśmy jedynym w Opolu przedszkolem prowadzącym profesjonalne żywienie dla dzieci na dietach zdrowotnych. Zatrudnieni są doświadczeni pracownicy, którzy na co dzień ściśle współpracują z rodzicami w zakresie indywidualnego żywienia. Stwarzamy w ten sposób możliwość dostępu do wychowania przedszkolnego dzieciom wymagającym szczególnego rodzaju opieki.
Podejmowane przez nas działania wychowawczo-edukacyjne mają na celu wielokierunkowy rozwój dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnego wspomagania i pokonywania trudności, jak również rozpoznawania i rozwijania uzdolnień. Stwarzamy dzieciom warunki do poznawania siebie samych, swoich możliwości oraz bliskiego i dalszego środowiska przyrodniczo-społecznego. Rozwijamy w dzieciach otwartość, empatię, uczymy współdziałania.
W 2011r. otrzymaliśmy Certyfikat Przedszkole Promujące Zdrowie. Będąc członkami Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie realizujemy działania podnoszące jakość życia, relacji międzyludzkich, zadowolenia całej społeczności przedszkolnej biorącej udział w projekcie. Wśród wielu zadań podejmowanych w ramach projektu jest realizacja programu autorskiego „Przedszkolaki pływają jak rybki w wodzie”. Organizujemy zajęcia nauki pływania na krytej pływalni „Akwarium” przy współudziale wykwalifikowanych instruktorów pływania. Dzieci 5 i 6-letnie uczestniczą w dwóch cyklach zajęć: jesiennym i wiosennym. Efektem zajęć jest nie tylko umiejętność pływania, lecz również umiejętność bezpiecznego zachowania w wodzie, rozwijanie tężyzny i sprawności fizycznej, podnoszenie odporności zdrowotnej oraz przede wszystkim radość dzieci i zadowolenie rodziców. Dla nas satysfakcja tym większa, iż jest to jedyna inicjatywa tego typu w przedszkolach opolskich.
Poza nauką pływania dbamy też o ogólną sprawność i tężyznę fizyczną. Sprawdzianem dla dzieci i nauczycieli jest współorganizowana przez nas Spartakiada Przedszkolaków z zaprzyjaźnionych przedszkoli. Organizujemy wycieczki piesze po mieście, poznając piękno Opola oraz Opolszczyzny na wycieczkach autokarowych m.in. do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, Gospodarstwa Agroturystycznego w Przysieczy i Nadleśnictwa Kup.
Bierzemy udział w konkursach organizowanych przez PCK, Miejski Dom Kultury oraz różne wydawnictwa i instytucje, jak również jesteśmy inicjatorami i organizatorami konkursów dla dzieci, nauczycieli i rodziców.
Dla dobrej komunikacji z rodzicami od 2003 roku wydajemy kwartalną gazetkę „Wesołe przedszkole”, gdzie zamieszczamy informacje dotyczące działalności przedszkola oraz podejmujemy ciekawe tematy związane z wychowaniem przedszkolaka. W ramach współpracy z rodzicami organizujemy konkursy, zajęcia otwarte i imprezy rodzinno-przedszkole, z których tradycyjnymi stały się wrześniowe spotkania integracyjne w ogrodzie pod hasłem „Ruch to zdrowie” oraz odbywające się w czerwcu festyny z okazji Przedszkolnego Święta Rodziny.
Szczególną wagę przywiązujemy do wzbudzania w dzieciach poczucia bezpieczeństwa. Nasze działania w tym kierunku opieramy o program własny „Przyjazne przedszkole – adaptacja dziecka do nowego środowiska” oraz międzynarodowy program koordynowany przez WOM w Opolu pt.: „Przyjaciele Zippiego” wspierający rozwój psychiczny małego dziecka. W 2011r. przyznany nam został Certyfikat „Bezpieczne Przedszkole w Opolu” za realizację działań edukacyjno-informacyjnych wśród dzieci w zakresie kształtowania znajomości zasad bezpieczeństwa ogólnego oraz aktywne wspieranie przedsięwzięć profilaktycznych realizowanych na terenie miasta Opola w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej”.
Dobre nawyki zdrowotno-higieniczne kształtujemy poprzez program Polskiego Czerwonego Krzyża „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby”.
O zdrowe środowisko dbamy realizując program własny z zakresu edukacji ekologicznej „Przedszkolak przyjacielem przyrody”.
Wspieramy rozwój intelektualny dziecka m.in. poprzez program własny „Wspomaganie rozwoju umysłowego i edukacji matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym”.
Prowadzimy również szereg działań uwrażliwiających dzieci na sztukę, rozwijamy ich kreatywność, pomysłowość, fantazję. Kształtujemy małego twórcę i odbiorcę sztuki m.in. poprzez:
Propagowanie czytelnictwa oraz rozwijanie wrażliwości dzieci na comiesięcznych spotkaniach wszystkich grup w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział Dziecięcy.
Oglądanie wszystkich premier Teatru Lalki i Aktora, słuchanie koncertów w Filharmonii Opolskiej oraz koncertów uczniów Szkoły Muzycznej.
Oglądanie dzieł i aktywność twórczą na zajęciach w Galerii Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Śląska Opolskiego.
Czynny udział, od 2004 r., w Przeglądzie Dziecięcych Inscenizacji Teatralnych w Teatrze Lalki i Aktora, z repertuarem: „Kolorowe kredki”, „O koźlątkach, które mamy nie słuchały”, „Cztery pory roku”, „Śpiąca królewna”, „Ziemia oczekuje pomocy”, „Dwanaście miesięcy”, „Przyjaciele Misia Uszatka”, „Nowe przygody Koziołka Matołka”
Nasze logo